Windows 10 Kurulum ( USB ile temiz kurulum ) (UEFI/CSM)

Windows 10 Kurulum ( USB ile temiz kurulum ) (UEFI/CSM)

Merhaba, Windows 10 artık hatalarından sıyrılmış ve tam olarak stabil olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda Bilgisayarınıza nasıl Windows 10 kuracağınızı anlatacağız. İlk önceliğimiz tabi ki bilgileriniz ve yedek dosyalarınız dökümanlarınız var ise External Harddisk ya da Flash belleğe almanızı tavsiye ediyoruz, sonuçta temiz kurulum yapacağımız için bilgisayarınızdaki tüm bilgilerin silineceğini unutmayın.

 

Öncelikle Dosyalar:

 • En az 8GB Bir Flash Bellek
 • Windows 10 iso Kurulum Dosyası
 • Rufus ( USB’ye Windows dosyamızı yazdıracağımız program )

İndirme Linkleri:

 

Şimdi gelelim kurulumuna, Eğer UEFI bir bios yazılımınız varsa ki bunu nasıl anlarız diyorsanız Bu Yazımızdan sisteminizi öğrenebilirsiniz.

 

UEFİ için Boot edilebilir (Ön yükleme yapabilen) USB Flash Bellek Oluşturma ;

Öncelikle Flash Belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz ve sonrasında indirdiğimiz RUFUS programını açıyoruz. Rufus Portable bir programdır, kurulum gerektirmez.

Daha sonra Rufus’dan aşşağıdaki resim gibi Flash Belleğimizi seçip “Disk Bölüm Düzeni” sekmesinde UEFİ sistemler için gerekli olan “UEFİ için MBR düzeni” kısmını seçiyoruz.

Devamında , varsayılan olarak seçili olan “Dosya Sistemi” kısmının FAT32 olarak bırakıyoruz ya da varsayılan değilse varsayılan yapıyoruz.

 

Daha sonra “Açılış Diski Oluşturma Yöntemi” nden İndirdiğimiz ISO dosyasının seçiyoruz ve başlat diyoruz. Iso dosyamızın USB’ye yazımı bittikten sonra, artık windows yükleyebilen boot edilebilir bir flash belleğe sahip olmuşuz demektir.

Kiralık Bahis Sistemleri

Şimdi işin kolay kısmı kaldı. Windows 10‘u kurma;

Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz, Bios ayarlımızı yaptığımız Flash Bellekten başlayabilmesi için yaptığımızı farz ederek devam ediyoruz ( eğer bilmiyor ve yapmadıysanız BURADAN detaylı dökümana ulaşabilirsiniz.)

 

Temiz Windows 10 Kurulum İşlemi (Windows 10 Format Atma) USB ve DVD Ortak Aşamaları

 1. Önyüklenebilir DVD’yi ya da USB Flash belleği bilgisyarınıza takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. “BIOS > Önyükleme Ayarları” bölümü üzerinden DVD ya da USB’yi ilk olarak önyükleyenecek cihaz olarak berleyin.
 2. BIOS bölümü üzerinden F10 tuşuna basarak yapmış olduğunuz ayarları kaydedip çıkış yapın. Bilgisayarınız tekrardan yeniden başlatma işlemi gerçekleştirecektir.
 3. İşlemi doğru yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecek. Bu ekrandaki mesajın Türkçe karşılığı: “DVD’den / USB’den başlatmak için herhangi bir tuşa basın.“ Siz de mesajda belirtildiği gibi klavyenizin herhangi bir tuşuna basın ve önyükleme işlemini başlatın.

  USB'den / DVD'den başlatmak için herhangi bir tuşa basın.

  DVD’den / USB’den başlatmak için herhangi bir tuşa basın.

 4. Önyükleme işlemi tamamlandığında Windows 10 kurulum işleminin ilk penceresi karşınıza çıkacak. Bu pencere içerisinden Dilinizi, Para Biriminizi, Zaman Diliminizi ve Klavye Dilinizi kendinize uygun olarak ayarlayarak “Next (İleri)” butonuna tıklatın. Windows 10 Format

  Windows 10 Kurulumu Dil, Klavye, Para Birimi ve Zaman Dilimi Seçim Adımı

  Dil, Klavye, Para Birimi ve Zaman Dilimi Seçim Adımı

 5. Install Now (Şimdi Yükle)” butonuna tıklatın.

  Windows 10 Install Now (Şimdi Yükle)

  Windows 10 Install Now (Şimdi Yükle)

 6. Bu işlemlerin hemen ardından Ürün anahtarı penceresi karşınıza çıkacaktır. Eğer bir ürün anahtarınız hali hazırda var ise ürün anahtarı girişin yaparak devam edin. Eğer daha önceden ücretsiz yükseltme fırsatlarından yararlanarak Windows 10 işletim sistemine geçiş yapmışsanız ya da ürün anahtarını bilmiyor iseniz “Skip (Atla)” butonuna tıklatın. Bilgisayarınız internete bağlı ise Windows 10, otomatik olarak Microsoft sunucularına bağlanarak yükseltme kurulum işlemleri sırasında bilgisayarınıza tanımlanmış olan ürün anahtarını bularak Windows 10 işletim sisteminizin etkinleştirme işlemini otomatik olarak yapacaktır. Etkinleşme işlemi gerçeklemiyor ise bilgisayarınızı BIOS ekranında yazılı olan ürün anahtarını tespit ederk manuel olarak etkinleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. BIOS’da yazılı bulunan ürün anahtarınızı bulmak için aşağıda bağlantısını paylaştımız makalemizdeki aşamalardan yararlanabilirsiniz. Windows 10 Format
  Windows 10’da Ürün Anahtarınızı Öğrenin (resimli)

  Windows 10 Kurulumu Ürün Anahtarı Girme Adımı

  Ürün Anahtarı Adımı

 7. Lisans koşullarını kabul etme onay kutusunu doldurarak “Next (İleri)” butonuna tıklatın.

  Windows 10 Kurulumu Lisans Koşulları

  Windows 10 Kurulumu için Lisans Koşulları

 8. Custom: Install Windows Only (Özel: Yalnızca Windows 10’u Yükle)” seçeneğine tıklatın.

  Windows 10 Kurulumu, Kurulum Yöntemi Adımı

  Windows 10 Kurulum Yöntemi Adımı

 9. Kurulum işlemini yapacağınız harddisklerin listelenmiş olduğu pencere karşınıza çıkacak.

  Windows 10 Kurulumu, Disk Bölümlendirme Adımı

  Disk Bölümlendirme Adımı

  Windows 10 Kurulumu, Yeni Disk Bölümü Oluşturma Adımı

  Yeni Disk Bölümü Oluşturma Adımı

  1. Olasılık:

  • Eğer kurulum işlemi yapacağınız diskin içinde herhangi bir işletim sistemi kurulu ise işletim sisteminin kurulu olduğu bölümü seçin ve ardından “Delete (Sil)” butonuna tıklatın. Windows 10 Format
  • Silme işlemleri tamamlandıktan sonra “Bölümlenmemiş” bir alan karşınıza çıkacak. Bu bahsi geçen alanın üzerine tıklatarak seçin ve “New (Yeni)” butonuna tıklayarak yeni ve temiz bir bölüm oluşmasını sağlayın. Boyut seçimi olarak otomatik olarak gelen boyutu olduğu gibi bırakabilirsiniz. Bu bölümde zaten size en yüksek kullanılabilir alan gösterilecektir. Daha üstüne çıkmanız mümkün değildir. Windows 10 Format
  • Yeni bölüm oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra bu bölümün üzerine fare ile tıklayarak seçin ve ardından “Format (Biçimlendir)” butonuna tıklayarak yeni oluşturduğunuz bölümün biçimlendirme işleminin gerçekleşmesini sağlayın.

  2. Olasılık:

  •  Eğer kurulum yapmak istediğiniz disk yeni ve sıfır bir diskse “Bölümlenmemiş” olarak görünür.
  • “Bölümlenmemiş” disk alanının üzerine fare ile tıklayarak seçiniz ve “New (Yeni)” butonuna tıklayarak yeni ve temiz bir disk bölümü oluşturun. Disk üzerinde 2. bir disk bölümü oluşturmak istemiyorsanız disk boyutu olarak otomatik olarak karşınıza çıkan boyutu orada yazdığı şekilde bırakabilirsiniz. Orada yazılı olan rakam en yüksek rakam olarak yazılı olacaktır. Daha üstüne çıkmanız mümkün değildir. 2. bir bölüm oluşturmak istiyorsanız, istediğiniz boyuta karar verip bölümü oluşturun. Boşta kalmış olan “Bölümlenmemiş alan” için tekrardan aynı işlemi yapın ve 2. bölümü de oluşturun.
  • Yeni bölüm oluşturma işlemini gerçekleştirdikten sonra bu bölümlerin üzerine gelerek “Format (Biçimlendir)” butonuna tıklayarak yeni bölümlerinizi biçimlendirin. Birden fazla bölüm oluşturmanız halinde diğer bütün bölümler için aynı işlemi tekrarlayın. Windows 10 Format
 10. Kurulum yapmak istediğiniz bölümü fare ile seçerek “Next (İleri)” butonuna tıklayın.

  Disk Biçimlendirme ve Kurulum Yapılacak Disk'i Seçme Adımı

  Disk Biçimlendirme ve Kurulum Yapılacak Disk’i Seçme Adımı

 11. Bu işlemlerin ardından nihayet Windows 10 yükleme işlemleri başlamış oldu. Bu bölüm bilgisayarınızın donanım gücüne göre biraz zaman alabilmektedir. İşlem tamamlanana kadar bekleyin.

  Windows 10 Yüklemesi Başladı

  Windows 10 Yüklemesi Başladı

 12. Bu aşama gerçekleşirken bilgisayarınız bir kaç kez yeniden başlayacaktır, herhangi bir işlem yapmayınız. Windows 10 kurulumu devam edecektir. 
 13. Eğer 6. Adım‘da ürün anahtarınızın girişini yapmadıysanız size tekrardan ürün anahtarı istenen bir pencere görünecektir. “Do this later (Daha sonra yap)” butonuna tıklayarak devam ediniz.

  Ürün Anahtarı İsteme Adımı 2

  Ürün Anahtarı İsteme Adımı 2

 14. Windows 10 Ayarlarını’nı yapacağınız kurulum aşaması karşınızda belirecektir. Bu aşamada “Use Express Settings (Hızlı Ayarları Kullan)” butonuna tıklayarak varsayılan olarak seçilmiş olarak ayarlarla kurulumunuza devam edebileceğiniz gibi “Customize settibgs (Ayarları özelleştir)” butonuna tıklayarak da özel ayarlarınızı yapmanız mümkün. Tamamen tercih sizin elinizde.

  Windows 10 Ayarları Seçimi

  Windows 10 Ayarları Seçimi

 15. Eğer ayarlarınızı özel olarak yapmak istiyorsanız ve “Customize settings (Ayarları özelleştir)” seçeneğini seçmiş iseniz aşağıdaki görmüş olduğunuz bir pencere karşınıza çıkmış olacak. Dilediğiniz ayarlarda düzenleme yaparak “Next (İleri)” butonuna tıklayın.

  Windows 10 Ayarlarını Özelleştirme

  Windows 10 Ayarlarını Özelleştirme

 16. Kendinize özel ayarları güncelledikten sonra bazı görevler için varsayılan olarak Windows 10’un programlarını belirleyebileceğiniz pencere karşınıza çıkacak. Bu bölümde de isterseniz “Next (İleri)” butonuna tıklayıp bütün uygulamaları varsayılan olduğu şeklinde bırakabilir ya da isterseniz  “Let me choose my default apps (Varsayılan uygulamalarımı seçmeme izin ver)” butonuna tıklayarak varsayılan uygulamaları el ile düzenleyebilirsiniz.

  Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Belirleme

  Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Belirleme

 17. Let me choose my default apps (Varsayılan uygulamalarımı seçmeme izin ver)” seçeneğini tercih ettiyseniz aşağıda görmüş olduğunuz gibi bir pencere karşınıza çıkacak. Bu pencere içerisinden varsayılan uygulamalarınızı seçip “Next (İleri)” butonuna tıklayın.

  Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Özelleştirme

  Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Özelleştirme

 18.  Bilgisayarınızın internet bağlantısını yapmış iseniz sıradaki aşamada Windows 10 kritik güncelleştirmeler yüklenecektir. Bu biraz zaman alabilir. İşlem tamamlanana kadar bekleyin.
 19. Windows 10 oturum açma kişileri için  “Who owns this PC? (Bu bilgisayarın sahibi kim?)” penceresi karşınıza çıkacaktır. Bu pencere içerisinden size uygun olduğunu düşündüğünüz (“I own it (Sahibi benim)” veya “My organization (Kuruluşum)“)  seçeneklerden birini seçin ve  “Next (Sonraki)” butonuna tıklayın.

  Windows 10 Oturum Yönetimi içi Bilgisayar Sahipliğini Belirleme

  Windows 10 Oturum Yönetimi içi Bilgisayar Sahipliğini Belirleme

 20. Windows 10 ile oturum açabilmeniz için öncelikle bir kullanıcı hesabı açmanız gerekmektedir. Bu kullanıcıyı Microsoft Hesabı Kullanıcısı veya Yerel Hesap Kullanıcısı olarak ayarlayabilirsiniz.
  • Microsoft Hesabı Kullanıcısı: Adından da anlaşılacağı gibi bir Microsoft hesabınız (Hotmail, Windowslive, Outlook) ile giriş yapılarak oluşturulmuş olan kullanıcı türüdür. Bu kullanıcı ile Windows 10 içerisinde oturum açtığınız takdirde Windows 10 Mağazası, Mail, Takvim, OneDrive gibi bir takım uygulamalar ve de Windows 10 içerisinde kaydetmiş olduğunuz ayarlar otomatik olarak senkton olmaktadır. Başka bir zaman Windows 10’u temiz kurulum yaptığınızda bile bu kullanıcı ile oturum açtığınız zaman bütün ayarlarınız otomatik olarak geri gelmiş olacaktır.
  • Yerel Hesap Kullanıcısı: Senkronizasyon işlemlerinin hiçbirini içerisinde barındırmayan, daha önceden de kullandığınız Windows işletim sistemi sürümlerinde de tanıdığınız kullanıcı türüdür. Yalnızca mevcutta bulunan Windows 10 üzerine kurulur ve herhangi bir yer ile hiçbir şekilde bağlantısı olmaz.

  Eğer Yerel Hesap ile oturum açmayı tercih ettiyseniz “Bu adımı atla” butonuna tıklayarak Yerel Hesap oluşturma penceresine geçiş yapabilirsiniz. Tercihiniz Microsoft Hesabı ile oturum açmaktan yana ise varsa bir Microsoft tarafından oluşturulmuş e-posta adresinizle ve şifrenizle giriş yaparak oturum açabilirsiniz. Microsoft içerisinde herhangi bir hesabınız olmadığı halde Microsoft hesabınız ile oturum açmayı isterseniz “Hesabınız yok mu? Hesap oluşturun!” bağlantısına tıklamanız gerekmekte ve karşınıza gelecek olan Microsoft Hesabı Oluşturma Formunu eksiksiz doldurarak hem yeni bir Microsoft hesabı oluşturmuş olursunuz hem de Microsoft Hesabınız ile oturum açabilirsiniz.

 21. Windows 10 Oturumu Seçenekleri

  Windows 10 Oturum Seçenekleri (Biz Yerel Oturum’u tercih ettik.)

 22. Bizim gibi tercihiniz Yerel Hesap oluşturmadan yanaysa karşınıza aşağıdaki pencere çıkmış olacak. Bu pencere içerisinde Hesap adı (Who’s going to use this PC başlığı altındaki alan), Parola (Enter password ve Re-enter password alanları. Her ikisine de aynı parolayı yazmalısınız.) ve Parola ipucu (Password hint) formlarını eksiksiz olarak doldurunuz ve “Next (İleri)” butonuna tıklayın.

  Yerel Windows 10 Kullanıcısı Oluşturma

  Yerel Windows 10 Kullanıcısı Oluşturma

 23. Bu işlem uzun sürmeyecek” mesajını içeren bir bölüm ile karşılaşacaksınız. İşlemlerin tamamlanmasını bekleyin.
 24. Tebrik ederiz! Windows 10’unuz artık kullanıma hazır. İyi günlerde kullanın.

  Windows 10'da başlat menüsü görünümü

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir